top of page
d2c782e1-5d0a-4c76-9263-ada4a5232bf5.jpg

Şartnameler

ANADOLUDAN BALKANLARA, ÜRETEN KADINLAR

KISA FİLM YARIŞMASI

1. Yarışmaya katılan kişiler bu şartnameyi kabul etmiş sayılırlar, yarışmaya katılmak ücretsizdir.

 

2. Yarışmanın konusu ‘Anadolu’dan Balkanlara Üreten Kadınlar’ dır. Sadece bu temada olan filmler değerlendirmeye alınacaktır.

 

3. Yarışma, 18 yaş üstü olan ve tüm ülkelerden katılımcılara açıktır.

 

4. Başvuruda bulunacak kısa filmler sadece belgesel türünde olmalıdır, grafik ve animasyon kullanılabilir. Kurmaca dâhil değildir.

 

5. Başvuruda bulunan filmlerin süresi (jenerik dahil) en fazla 8 dakikayı aşmamalıdır.

 

6. Yarışmaya katılacak filmler MP4; H.264, H.265, MPEG-4, HEVC formatında gönderilmelidir. Filmler en az Full HD (1920X1080) görüntü kalitesinde olmalıdır, daha üst kalitedeki filmler de kabul edilir.

 

7. Ödül kazanan filmlerdeki müzik gibi eserler kendinize ait ise bu durumu anlatan bir belge veya yazı gönderilmelidir. Özgün olmayan müzik, görüntü ve benzeri kullanılan eserlerin telif haklarının alındığı belgelenmelidir. Eğer anonim kullanışmış ise eserin bilgilerini (eserin adı, yılı vb.) yazınız.

 

8. Organizasyon kurumları Esnaf ve Sanatkarlar Derneği, Yunus Emre Vakfı, Türk İş Birliği ve Kalkınma Ajansı, Sinema Genel Müdürlüğü ve Türkiye Cumhuriyet Kültür ve Turizm Bakanlığı’dır. Ana organizasyon kurumu Esnaf ve Sanatkarlar Derneği’dir.

 

9. Yarışmaya katılan filmleri organizasyon kurumları festival kapsamında gösterim hakkına sahip olacaktır. Filmler gösterimlerde kullanılabilecektir. Filmler kullanıldığında film ve yönetmen adı belirtilecektir.

 

10. Katılımcılar birden fazla filmle yarışmaya katılabilirler.

 

11. Filmin daha önce bir festivale, yarışmaya katılmış olması ya da ödül kazanmış olması, internet, televizyon veya başka yerde yayınlanması yarışmaya katılmasına engel değildir.

 

12. Yarışmaya katılmak üzere başvuran filmler, bir ekip tarafından yapılmış olsa da, başvuru bir kişi adına yapılmalıdır.

 

13. Aynı film için birden fazla yönetmen adıyla başvuruda bulunulamaz.

 

14. Yarışma başvuru belgesindeki imza sahibi, filmin yasal sahibi olmalıdır. Başvuru belgesinde belirtilecek tüm bilgilerin doğruluğu imza sahibini bağlar. Bu bilgiler nedeniyle doğabilecek hukuksal sorumluluk imza sahibine aittir.

 

15.  Yarışmaya katılan filmlerden kesitler alınarak, tanıtım filmi yapılacaktır, bu çalışma için yarışmacılara bedel ödenmeyecektir.

 

 

16. Katılımcı, yarışmaya başvurduktan sonra filmini geri çekemez.

 

17. Türkiye Cumhuriyeti devletinin yasalarına ve/veya yönetmeliklerine, uluslararası sözleşmelere aykırı yapımlar; herhangi bir ülkeye, dine, kişiye, firmaya hakaret eden, aşağılayan; şiddeti, uyuşturucuyu, pornografiyi, LGBTyi destekleyen veya öven filmler yarışmaya katılamazlar. Katılır ise halinde değerlendirmeye alınmazlar.

 

18. Yarışmaya katılan kişiler bu şartnamedeki şartlara uymaz ise filmleri değerlendirmeye alınmaz.

 

19. Yarışmayı düzenleyen kuruluşlar, yarışma tarihlerinde, ödüllerinde, şartnamesinde istediği zaman değişiklik yapabilir, olağan üstü durumlarda erteleme veya iptal edebilirler.

 

20. Yarışmada dereceye giren eserlerin sahiplerine verilecek ödüller; Türkiye’den katılanlara Türk Lirası olarak, diğer ülkelerden katılanlara Euro para cinsinden ödenir.

 

1.lik ödülü - 40.000,00 TL veya 2.000,00 Euro

2.lik ödülü - 30.000,0 TL veya 1.500,00 Euro

3.lük ödülü - 20.000,00 TL veya 1.000,00 Euro

Mansiyon ödülleri 3 adet – 10.000,00 TL x 3 veya 500,00 Euro x 3’dür.

 

Ödüller; gala programından en geç 3 ay sonra yapılacaktır. Ödeme yapılırken 12.12.2022 tarihindeki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kuru esas alınacaktır. Türk Lirası ile Euro kuru farkı %10 dan fazla olursa yarışma komitesi Euro para cinsinden yapılacak ödüllerde azaltma yapabilir.

 

21. Katılımcılar; aşağıda yazan belge ve materyalleri proje.esder@gmail.com adresine, en geç 05.11.2023 tarihinde göndermelidir. Yarışmacılara belgeleri indirilip, incelendikten sonra e-posta adreslerine cevap olarak haber verilecektir.

 

 

  • Kısa Film (Şartnamede belirtilen formatta olacak, video dosyası veya internette yayınlanan bağlantı adresi; olarak gönderilebilir)

 

  • Yönetmenin özgeçmişi, fotoğrafı ve filmografisi (varsa)

 

  • Filmin; sinopsis, senaryo (tüm diyalogları ve konuşmaları içermeli), künye, set fotoğrafları, film içinden üç adet yüksek çözünürlüklü fotoğraf, fragmanı ve afişi (varsa)

 

  • Başvuru Formu

(Google form doldurulacak)

www. producingwomen.net adresinden ulaşabilirsiniz.

 

  • Muvafakatname (Bu belgeler ödül alan filmlerden istenecektir)

Filmin; her oyuncunun, tüm teknik kadronun, özgün senaryo ve özgün müzik eserlerinden doğan telif hakları ile ilgili izinlerin alındığına ilişkin belgeler. Tüm muvafakatnameler ıslak imzalı olmalı. Filmdeki müzik ve görüntüler anonim ise bu durumu belirten bilgi veya belge eklenmelidir.

 

 

 

22. Teknik aksaklık veya başka sebeple ulaşmayan film ve dokümanlardan dolayı düzenleyici kuruluşlar sorumlu değildirler.

 

23. Filmlere altyazı ekleme zorunluluğu yoktur, varsa İngilizce ve Türkçe altyazılarını gönderebilirsiniz, dereceye giren filmlerin senaryodaki yazılara göre Türkçe ve İngilizce alt yazıları düzenleyici kuruluşlar tarafından yapılacaktır.

 

24. Dereceye giren filmlerden farklı formatta film dosyası ve/veya başka belgeler istenebilir.

 

25. Bu şartnamede belirtilmeyen diğer hususlarda karar yetkisi organizasyon kurumlarına aittir.

 

26. Yarışmada sonuçları 23.11.2023 tarihinde www. producingwomen.net adresinden duyurulacaktır, yarışmanın galasının yapılacağı yer ve zaman bilgisi, jüri üyeleri bilgileri aynı internet sitesinden yapılacaktır.

 

27. Dereceye giren filmlerle ilgili istenen belgeler, tebliğ tarihinden en geç 1 hafta sonra düzenleyici kuruma ulaştırılmalıdır. Dereceye giren filmlerle ilgili zamanında ulaştırılmayan belge veya filmin kullanımına engel durumlarda, bir alt sıradaki film üst sıraya çıkarılacak ve seçilen yedek filmlerden ihtiyaç kadar sayıda sırayla derecelendirmeye eklenecektir.

 

28. Katılıcımlar, herhangi bir anlaşmazlık durumunda açılabilecek bütün maddi ve manevi tazminat davaları için Ankara Mahkemeleri’nin yetkili olduğunu kabul ederler.

 

29. Şartnamenin İngilizce metni çeviridir. Şartnamenin aslı Türkçe dilinde olup, İngilizceye çevrilmiştir. Çeviriden kaynaklanan herhangi bir anlaşmazlık halinde Türkçe metin esas alınacaktır.

 

30. Dereceye giren filmlerin orijinal imzalı belgeleri Esnaf ve Sanatkarlar Derneği genel merkezine gönderilecektir. Yarışma ile ilgili konular için aynı e-posta adresinden iletişime geçebilirsiniz. Telefon ile bilgi verilmeyecektir.

bottom of page